Mustafa Şentop: “Zəfərə qədər Azərbaycanın yanında olacağıq”
Bu gün Milli Məclisin Regional məsələlər komitəsinin payız sessiyasının ilk iclası onlayn formatda keçirilib
Prezident İlham Əliyev Rusiyanın Jurnalistlər İttifaqının sədrini qəbul edib
Milli Kitabxanada XX əsr Azərbaycan komedioqrafiyasının və kinodramaturgiyasının görkəmli nümayəndəsi Sabit Rəhmanın anadan olmasının 115 illiyi münasibətilə “Əməkdar incəsənət xadimi Sabit Rəhman – 115” adlı ənənəvi kitab sərgisi açılıb.
Milli Kitabxanadan AZƏRTAC-a bildirilib ki, sərgidə yazıçının əsərləri, tərcümələri, redaktoru olduğu kitablar, həyatı, yaradıcılığı haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Sərgi bir həftə davam edəcək.
Qeyd edək ki, Azərbaycan yazıçısı, dramaturq, ssenarist, Əməkdar incəsənət xadimi Sabit Rəhman 1910-cu il martın 6-da Şəkidə (Nuxa) anadan olub. Ədəbi fəaliyyətə 1926–1927-ci illərdə Molla Nəsrəddin jurnalında dərc etdiyi felyetonlarla başlayıb. “Toy” (1938), “Aşnalar” (1945), “Aydınlıq” (1949), “Nişanlı qız” (1953), “Əliqulu evlənir” (1961), “Yalan” (1965), “Dirilər” (1970) və s. əsərləri ilə Azərbaycan komediya poetikasına zənginlik gətirib. O, dünyaca məşhur “Arşın mal alan” və “O olmasın, bu olsun”, “Koroğlu”, “Əhməd haradadır?” filmlərinin, “Ulduz” musiqili komediyasının ssenarilərinin, “Yeddi gözəl” baletinin librettosunun müəllifidir. Onun ədəbi-bədii irsi içərisində əllidən çox hekayə, “Son faciə”, “Arzular” povestləri, “Nina” (1947), “Böyük günlər” (1952) romanları, bir neçə pyes, məqalə, tərcümə, libretto və oçerklər təşkil edir.