9th Bosphorus Summit under motto “Sustaining Peace and Development for All” gets underway in Istanbul
CIS approves head of observation mission for presidential election in Azerbaijan
President Ilham Aliyev attended tree-planting campaign on the occasion of national leader Heydar Aliyev`s birthday
The OSCE Minsk Group co-chairs (Igor Popov of the Russian Federation, Stéphane Visconti of France, and Andrew Schofer of the United States of America) have taken note of the so-called “general elections” in Nagorno-Karabakh, the first round of which took place on 31 March.
“In the context of a comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, the co-chairs recognize the role of the population of Nagorno-Karabakh in deciding its future in accordance with the principles and elements reiterated in the co-chairs’ statement of 9 March 2019. The co-chairs note, however, that Nagorno-Karabakh is not recognized as an independent and sovereign state by any of the co-chair countries or any other country,” the statement by the co-chairs says.
“Accordingly, the co-chairs do not accept the results of these “elections” as affecting the legal status of Nagorno-Karabakh and stress that the results in no way prejudge the final status of Nagorno-Karabakh or the outcome of the ongoing negotiations to bring a lasting and peaceful settlement to the Nagorno-Karabakh conflict,” the statement adds.