2021-2025-ci illərdə daha 11 min mənzil və fərdi evin Şəhid ailələri və müharibə əlillərinə verilməsi nəzərdə tutulur
28 May – Respublika Günü ölkə ərazisində ictimai nəqliyyat işləyəcək
Türkiyə XİN: “Dildə, Fikirdə, İşdə Birlik” şüarını gerçəkləşdirmək üçün Türk dövlətləri ilə çalışmağa davam edəcəyik
Sentyabrın 22-də “Kappelhaus” Almaniya-Azərbaycan Mədəniyyət Cəmiyyətində “Jerikonun gəmi qəzasına qayıdış. Qaçqınlar və miqrantlar haqqında” sərgisinin açılışı olub. Layihənin müəllifi Bakıdakı Höte İnstitutudur (“Goethe-Zentrum Baku”). AZƏRTAC xəbər verir ki, sərgi bədii vasitələrin köməyi və problemə poetik yanaşma tərzi əsasında miqrasiya mövzusunu təfərrüatı ilə təqdim edir. Beləliklə, qaçqınlar öz fərdi hekayələrinə qayıdır, adətən aid edildikləri anonim kütlədən ayrılır.
Braziliyalı rəssam Arcan Martinsin əsərlərində Atlantik okeanında quldarlıq marşrutlarının tarixinə nəzər salınır. Sitarə İbrahimovanın “Dondurulmuş münaqişə” foto-sənədli layihəsi Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin gərgin vaxtlarında Kərkənc və Qızıl Şəfəq kəndləri sakinlərinin sülh yolu ilə evlərini dəyişməsinin tarixçəsinə həsr olunub. Rəssamlar Adad Xanna (Kanada) və Marsel Odenbaxın (Almaniya) videomateriallarında Teodor Jerikounun məşhur “Meduzanın salı” əsərinə istinad edilir. Bu tabloda fransız hərbi-dəniz freqatının indiki Mavritaniya sahillərində qəzaya uğramasından sonrakı anlar təsvir olunub. Seneqallı Ömər Viktor Diopanın fotoportretləri Afrika və Şimali Amerikada azadlıq hərəkatının tarixinə həsr olunub.
Sərgi noyabrın 18-dək davam edəcək.