İlham Əliyev Sərsəng su anbarının ərazisində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağını ucaldıb
Azərbaycan və Ermənistan dövlət sərhədində keçirilən monitorinq insidentsiz başa çatıb
Gələn ilin ilk 5 ayında “Ağıllı kənd”ə sakinlərin köçürülməsi tamamilə yekunlaşa bilər
Avropa Şurası Parlament Assambleyası (AŞPA) “COVID-19 sertifikatları: fundamental hüquqların qorunması və hüquqi nəticələri” adlı qətnamə qəbul edib.
“Report”un yerli bürosunun məlumatına görə, sənəddə COVID-19 pasportunun tətbiqi ilə bağlı qərar verən ölkələrin sayının artdığı qeyd olunub.
“AŞPA bu pasportların verilməsi zamanı hər bir şəxsin vəziyyətinə uyğun gələn fərqli münasibət göstərilməsinin ayrı-seçkiliyə aparıb çıxara biləcəyindən və beləliklə, bunun insan hüquqları və azadlığına mənfi təsir göstərə biləcəyindən narahatlığını bildirir. Bu səbəbdən AŞPA tövsiyə edir ki, şəxsi məlumatların qoruna bilməsi üçün COVID-19 pasportu sistemi aydın hüquqi əsaslara, hərtərəfli zəmanətə əsaslanmalıdır”, – qətnamədə vurğulanıb.
Sənəddə bildirilib ki, pandemiya başa çatdıqdan sonra sistemdəki məlumatlardan sui-istifadə olunmaması üçün ciddi nəzarət yaradılmalıdır: “Eyni zamanda COVID-19 pasportu verilərkən görülən tədbirlər Avropa Şurasının şəxsi məlumatlar və şəxsi həyata dair hüquqi normalarına uyğun şəkildə həyata keçirilməlidir”.