Dr. Mariam Manjgaladze congratulated the people of Azerbaijan on the occasion of victory
President Ilham Aliyev received head of Election Observation Mission of OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights
President Ilham Aliyev was interviewed by local TV channels
Astana hosts presentation of book “The way opened towards homeland” on 95th anniversary of national leader Heydar Aliyev
To my Dear Colleagues
Dear colleagues, friends, I full heartedly congratulate you on the latest development – the return of the state control over the occupied territories in the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan! History will give its credit to this significant progress made towards the restoration of the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan. I am confident the wise leadership of Azerbaijan will make its best efforts to fully restore peace and bring prosperity to the region. From the regional perspective, peace in South Caucasus and friendship between the neighboring countries is pivotal for the well-being of our countries. For the centuries our states have been the models of tolerance, friendship, kindness and hospitality. Since their independence Georgia and Azerbaijan have established a strategic partnership demonstrated well in daily interaction between our governments, businesses, civil society and representatives of the academic circles. I am sure friendship between our countries will continues to advance on institutional level, through open discussions, exchange of ideas and implementation of joint projects exploring culture and history of our nations. I sincerely wish you a success!