Ilham Aliyev reviewed ongoing preparations for COP29 at Olympic Stadium
Food, medical products temporarily exempt from VAT in Azerbaijan
Azerbaijani MFA: Armenia must understand that attempts to make territorial gains by force ‘unacceptable’
“Azerbaijan side welcomes the statement of Sergey Lavrov, the Foreign Minister of Russian Federation on step by step resolution of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict,” wrote spokesman for the Azerbaijani Foreign Ministry on twitter
There is a need for a step by step approach to resolve the Nagorno-Karabakh conflict, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said on Jan 15.
“This will also contribute to the transition of a political settlement. Solving this issue once and for all by one document is impossible. A step-by-step approach is needed in this issue. This approach will show what can be done now, define the ways for which additional discussions are needed in connection with the settlement of the conflict and the status of Nagorno-Karabakh. That is, it’s up to the parties,” added Russia’s top diplomat.