Leyla Aliyeva takes part in opening ceremony of sports ground at Seaside Boulevard
German magazine highlights realities of Nagorno-Karabakh conflict
Azerbaijan continues independent, multidimensional, balanced and active foreign policy in 2017
Twenty-six years pass since the Azerbaijani MI-8 military helicopter was shot down by the Armenian security forces near the Garakend village of Azerbaijan’s Khojavand district on Nov. 20, 1991.
A total of 22 people in the helicopter, including high-ranking Azerbaijani, Russian and Kazakh officials, journalists and MPs, were killed as a result.
Azerbaijan’s State Secretary Tofig Ismayilov, State Prosecutor General Ismat Gayibov, State Adviser and former Interior Minister Mahammad Asadov, MPs Vagif Jafarov, Vali Mammadov, Deputy Prime Minister Zulfi Hajiyev, Department Head at the Office of the Azerbaijani President, journalist Osman Mirzayev, Deputy Minister of Internal Affairs of Kazakhstan Sanlal Serikov, Azerbaijani TV journalist Ali Mustafayev and others were killed as the helicopter was downed by the Armenian forces.