First Vice-President Mehriban Aliyeva attended opening of newly renovated Imam Huseyn mosque
Chief of General Staff of Azerbaijani Army meets with military leadership of Turkey
STATEMENT of the Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan on Statement of Preliminary Findings and Conclusions of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights, OSCE Parliamentary Assembly and the Parliamentary Assembly of the Council of Europe regarding the early presidential election held in the Republic of Azerbaijan on April 11, 2018
GISDI presents interim report on Azerbaijan presidential election
First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva has attended the inauguration of Imam Huseyn mosque restored with the support of the Heydar Aliyev Foundation in Yasamal district, Baku.
The mosque’s akhund Haji Abdul informed First Vice-President, president of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva of the Imam Huseyn mosque.
The mosque was built in 1890 by a philanthropist Haji Hajibala.
The renovation and restoration work at the mosque started in 2017. The mosque occupies a total area of 300 square metres.
The mosque’s akhund Haji Abdul presented First Vice-President Mehriban Aliyeva a Holy Quran.