Chief of General Staff of Azerbaijani Army meets with military leadership of Turkey
Karabakh conflict settlement delayed due to Armenia’s position – State Security Service
Karabakh horses stun audience at Royal Windsor Show
Oath-taking ceremony was held for young soldiers at State Security Service President, Commander-in-Chief Ilham Aliyev attended the ceremony
First Deputy Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan – Chief of the General Staff of the Azerbaijan Army, Lieutenant General Karim Valiyev, who is on an official visit to the Republic of Turkey has met with Turkish Minister of National Defense Hulusi Akar and Chief of the General Staff, Army General Yasar Guler, Azerbaijan’s Defense Ministry told AZERTAC.
During the meetings, the sides discussed the development of cooperation in military, military-technical, military-educational, engineering and other fields. The successful development of cooperation between the armies of the two countries, based on friendly and fraternal relations was also stressed.