Armenia over 3808 times violated ceasefire with Azerbaijan in January
President Ilham Aliyev attended opening of new building of Haji Javad mosque
President Ilham Aliyev: The state will give out at least 800 apartments to families of martyrs and Karabakh war disabled next year
President Ilham Aliyev laid foundation stone for another residential complex in Sumgayit as part of preferential housing project
In January 2018, Armenia’s Armed Forces 3808 times violated the ceasefire in various directions along the line of contact between Armenian and Azerbaijani troops, AzVision.az reports based on the reports confirmed by the Azerbaijani Defense Ministry.
In January, the Azerbaijani army positions in the districts of AghdamTartarGadabayTovuz, KhojavandGoranboy,  FuzuliJabrayil,Gazakh were shelled from the Armenian army positions.
The Azerbaijani Army was in full control of the operational situation along the entire line of contact last month.
The Armenian army also resorted to another provocation last month. On January 19, Azerbaijani soldier Ibrahim Manafov was killed in a firefight with the Armenian army following a ceasefire violation by the enemy’s armed units.