President Ilham Aliyev signs order on 27th anniversary of Khojaly genocide
President Ilham Aliyev received delegation led by Japanese Foreign Minister Taro Kono
First Vice-President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, French Prime Minister Édouard Philippe held one-on-one meeting
A congress of European Azerbaijanis kicked off in Amsterdam, the Netherlands.
Azerbaijani President’s Assistant for Public and Political Affairs Ali Hasanov, Chairman of the State Committee for Work with Diaspora Nazim Ibrahimov public and political figures, representatives of diaspora in European countries attended the event.
Addressing the event, Chairman of the State Committee for Work with Diaspora Nazim Ibrahimov spoke about the attention and care of President Ilham Aliyev and the Azerbaijani state to diaspora representatives abroad.
Ali Hasanov and Nazim Ibrahimov presented prizes to persons awarded by the President of Azerbaijan.
The congress featured panel discussions, where participants discussed approving a plan of events on the 100th anniversary of the Azerbaijani Democratic Republic and an action plan on March 31 – the Day of Genocide of Azerbaijanis.
A panel discussion on the theme “Azerbaijani Diaspora and Azerbaijani Media: level of cooperation, problems and their solutions” will be held within the event.