“The Azerbaijani side has repeatedly stressed the importance of implementing the joint statements signed by the leaders of the three countries at the highest level, and we have taken concrete steps in this direction. Despite the fact that more than a year has passed, Armenia is not fulfilling its obligations under various pretexts, hindering the maintenance of peace and security in the region. Armenia, which has not yet given up its baseless claims to the Karabakh region of Azerbaijan and demonstrates revanchism, does not reciprocate Azerbaijan’s steps to normalize relations between the two countries.
We urge the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, the country which for almost 30 years illegally held the territory of Azerbaijan under the occupation, ignoring the calls of the international community, to carefully read the statements signed by their country’s leader and fulfill its obligations under these documents, instead of addressing the international community on false grounds,” the ministry added.