PACE mission visits Association for Civil Society Development in Azerbaijan
President Ilham Aliyev received UN Secretary-General’s Special Advisor on Sustainable Development Goals
First Vice-President Mehriban Aliyeva: I express my gratitude to the parents who raised brave sons, whose names are engraved in the history of the Azerbaijani state
Azerbaijani president receives UNDP assistant administrator
Head of the Election Headquarters of the Association for Civil Society Development in Azerbaijan (ACSDA) Maharram Zulfugarli has met Thursday with the members of PACE Special Committee’s pre-election mission in Azerbaijan led by Robert Walter.
According to the press service of the ACSDA, the PACE delegation was informed on the activity of the Association, its work in regional offices, interim reports featuring results of long-term observation and training for regional observers.
They also exchanged views over pre-election situation in Azerbaijan, and agreed on continuation of exchanging views between the Association and the observation mission of the Council of Europe.
(AZERTAC).