Diplomatic representatives of foreign countries in Azerbaijan, heads of international organizations and journalists visit Tartar district
Funds allocated for demining liberated areas announced
Foreign Ministry: Statement of Pashinyan clearly demonstrates that he is a person far from civilian attitude, the one that speaks about peace and truce in words but rejects fundamental humanism principles in deeds
Azerbaijani Justice Minister signs protocol to Extradition Convention
Under the instructions of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the State Committee for Refugees and IDPs has organized a visit of foreign diplomatic representatives accredited in Azerbaijan, heads of international organizations and media representatives to the district of Tartar.
During the trip, diplomats and media representatives will familiarize themselves with conditions created at a newly built multi-storey residential complex for 1170 IDPs families in Tartar, and view the newly reconstructed Maraga-150 monument in Shikharkh village, which exposes the territorial claims of Armenia against Azerbaijan.